19 באוגוסט 2010

האם אתה מנהל בכיר, מנכ"ל, בעל עסק? האם קרה כי חשדת באחד או יותר מעובדיך כי הם גונבים או מועלים? אם כן, האם דרשת לעשות לעובדים בדיקת פוליגרף כחלק מחקירה עסקית. מתי וכיצד מתבצעת בדיקת פוליגרף כחלק מחקירה עסקית?

בדיקת פוליגרף בתחום העסקי מתרחשת:

א.      כאמצעי קבלה לעבודה שאתו אנו מעבירים את כל העובדים.

ב.      כאמצעי לקבלת או לקידום עובד בכיר אשר לו גישה למסמכים סודיים ורגישים.

ג.       כנוהל תקופתי – שבו אחת לכמה חודשים נעשית בדיקת פוליגרף לכלל העובדים כאמצעי אזהרה והרתעה ועל מנת לבדוק את העובדים.

ד.      בדיקת פוליגרף כחלק מחקירה עסקית כאשר עובד אחד או יותר נחשדים בגניבה, מעילה או כל עבירה אחרת.

לעיתים קורה כי התבצעה גניבה משמעותית בחברה. זו יכולה להיות גניבה של חפץ ממשי כמו ציוד יקר או סכום גדול של כסף, זו יכולה להיות גניבה של תוכנת מחשב או גניבה של סודות מסחריים והדלפתם. במקרה כזה, פעמים רבות נפתחת חקירה עסקית ע"י בעלי החברה במקביל לחקירה משטרתית או באופן בלעדי –  במידה והמשטרה איננה מעורבת בחקירת האירוע.

חקירה עסקית נפתחת כאשר פונה מנכ"ל או בעל החברה למשרד חקירות מורשה ומוסמך בבקשה לשכור את שירותיו על מנת לחקור את המקרה.

משרד החקירות שנבחר מבצע תחילה חקירה סמויה או גלויה של החשודים, אם ישנם, או אחר כלל העובדים במידה ועדיין אין חשודים ספציפיים (ואז כולם נחשבים חשודים). לאחר שמסתיימת החקירה ובידי החוקרים מספיק ראיות על מנת להצביע על חשוד או חשודים פוטנציאלים, מתחילה חקירה ספציפית של החשודים.

כחלק מהחקירה נעשה שימוש במכשיר פוליגרף. החשודים עוברים בדיקת פוליגרף כחלק מחקירה עסקית אשר יכולה לספק ראיות נוספות באשר למידת מעורבותם בגניבה.

חשוב לציין כי ניתן לבצע בדיקת פוליגרף רק בהסכמתו של החשוד. מצד שני, סירובו של חשוד לעבור בדיקת פוליגרף כחלק מחקירה עסקית או כחלק מחקירה כל שהיא בכלל, מדליק נורות אדומות באשר לאשמתו של החשוד.

בדיקת אירוע, או חקירה על רקע עסקי, מתבצעת כאמור על ידי משרד חקירות. משרדי חקירות מורשים ובעלי תעודת הסמכה, מחזיקים לעיתים מכשירי פוליגרף על מנת לבצע בו בדיקות, ולעיתים הם פועלים בשיתוף פעולה עם מכון פוליגרף בו עובדים אנשי מקצוע בעלי הסמכה בתחום. בסיומו של תהליך בדיקת הפוליגרף, מעבירה חברת החקירות את הדו"ח המפורט על ממצאי ותוצאות בדיקת הפוליגרף ללקוחותיה.

בדיקת פוליגרף כחלק מחקירה עסקית עשויה פעמים רבות להצביע על האשם ובכך, אם זה אפשרי, להשיב חלק או את כל מה שנגנב. אולם בדרך כלל, בדיקת פוליגרף מתבצעת כחלק מחקירה עסקית ונעשית כחלק מחקירה כוללת ,ולרוב איננה עומדת בזכות עצמה. מעקבים וחקירות אשר מבוצעים לפני בדיקת הפוליגרף תורמים רבות להגעה לתוצאת מהימנות, ברורות וחד משמעותיות.


Leave a Reply


אל תוותרו על טיפול וייעוץ מקצועי בתיק שלכם.
לייעוץ ראשוני התקשרו אלי ל 052-3898920
מחוץ לשעות העבודה? לחצו כאן להשארת הודעה